Intel Yeni Bir Kriptopara Madenciliği Hızlandırıcısı Patenti Yayınladı

Dünyanın en büyük yarı-iletken üreticilerinden biri olan Intel yeni bir Bitcoin madenciliği çipi hızlandırıcısı için patent aldı. Bitcoin Mining Hardware Accelerator with Optimized Message Digest and Message Scheduler Datapath ( Optimize Mesaj Makale Listesi ve Mesaj Tarihleme Datayolu ile Bitcoin Madenciliği Donanımı Hızlandırıcısı) isimli bu ürünün patentinin eylül 2016 alındığı  görülürken, firma yeni açıklamayı uygun görmüş.

Bitcoin ve kriptoparalar uzun zamandır yüksek enerji tüketimleri sebebi ile göz altındaydılar. İzlanda gibi ülkeler bazı şehirlerinde Bitcoin için harcanan enerjinin, sivil yaşam için harcanandan daha fazla olduğunu belirttiler.

Intel’in iddia ettiğine göre madencilik için daha mantıklı ve maliyet hesaplı bir yöntem buduklarını belirttiler. Patentte yazdığına göre daha işlem sırasında daha çok Bitcoin çıkartılırken eskiye oranla %35 civarında  elektrik tasarrufu sağlandığı belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde  yükselen enerji fiyatları, Çin gibi ucuz enerji sebebi ile madencilik merkezi haline gelmiş ülkelerde ise Bitcoin madenciliğine gelen kısıtlamalar veya limitli enerji kullanma izni politikaları, hali hazırda madenci topluluğunda problemlere sebep oluyordu.

Üretim maliyetlerinin artarken, büyük düşüş yaşayan değer sebebiyle Bitcoin karlılık oranı düşmesi endişe vericiyken böyle bir ürünün piyasaya girmesi tekrar karlılığın yükseleceğini işaret etti.

Bu Intel’in kriptopara arenasına ilk girişi değil. Geçtiğimiz Mayıs ayında sağlık ödemeleri servis sağlayıcısı PokitDok ile blokzincir teknolojisini sağlık endüstrisine getirmek amaçlı bir ortaklık kurmuşlardı.

Ayıca Intel, geçtiğimiz Ekim ayında cüzden geliştiricisi Ledger ile firmanın dijital paralarını depolamak için ortaklık geliştirdi.