Hong Kong’lu OKEx Vadeli Satışlarını Geri Çekti

Hong Kong’lu kriptopara ticareti platformu OKEx 30 Mart’ta, yöneticilerin gördüğü düzensiz satışalar sebebiyiyle vadeli satışları geri çekti.

İki haftalık ve üç aylık vadeli satışların fiyat farkından kaynaklanan istenmeyen zorunlu satışlarını engellemek amacıyla vadeli satışları geri çekti ve 31 Mart 2018 tarihi ile satışların gerçekleştirileceğini açıkladı. Zamanın değişmesi ile ilgili bir değşiklik olursa açıklanacağı bildirildi.

Yaşanan hata sonucu Bitconi’in 5000 dolar altına inmesi büyük bir satın alıma sebep oldu. Müşterinin beyanına göre bu yanlış zorlanmış satış sebebi ile yaklaşık 11 miylon dolar kaybetmiş ve firmayı madde içerek kendi canını almakla tehdit etmiş.

OKEx, yetkilileri  oluşan bu durum için özür dilerken, müşterileri için hep en iyisini isterken bunu sağlamak için en iyi ürünleri ve teknolojiyi kullandıklarını belirtti. Firma ileride böyle durumların yaşanmaması için neler yapacaklarını açıklayan bir gönderi yayınladılar.

Bütün geri çekmeler tamamlanmış olmasına rağmen ve vadeli satışlar devam ediyor olmasına rağman herkes sorunun tamamen çözüldüğüne ikna olmuş değil. Bazı müşteriler OKEx’i şu anki sistemlerinin oluşabilecek benzer hataları engelleyebilecek kapasiteye sahip olmadığı hakkında eleştirirken bir kısım OKEx’in Bitcoin’i manupule etmek için böyle bir yola başvurduğunu  iddia etmekte.

Haberin tarihinde Bitcoin yaklaşık 700 dolarlık bir düşüş yaşamıştı. An itibari ile 7000 dolar seviyelerinde işlem görmekte.