FBI, Halkı, Kriptopara Dolandırıcılığndan Koruma Amaçlı Bir Bildiri Yayınladı

FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi 28 Mart’ta teknik destek adı altında rol yapan kişilerin kriptopara kullanıcıları dahil bir çok endüstri kurumunun dolandırılmasının engellenmesi amaçlı kamu servis bildirisi yayımladı.

Bildiri,  kişi ve kuruluşları dolandırmak adına kendilerini teknik servis ve güvenlki elemanı olarak tanıttıklarını belirtti.  Bu dolandırıcılar, artan dolandırıcılık sayıları sonucunda kendilerini devlet memuru gibi tanıtırken daha da fazla olarak hali hazırda dolandırılmış kişileri  kayıplarını telafi etme ve finansal asistanlık verdiklerini söyleyerek kandırmaya çalıştıkları belirtildi.

FBI raporuna göre, teknik destek dolandırıcılığı şu ana kadar telefonlar,  arama motorları, pop-uplar, kilit ekranları ve oltalama gibi yöntemlerle yapılırken artık hedefin sanal para hareketleri üzerinden de yapılmaya başlanmış.

Bu yeni yöntemle para kaybedenler genelliklekayıpları binlerce dolar seviyesinde.  Kendilerini sanal para servisinin destek temsilcisi olarak tanıtan kişiler kripto para cüzdanlarına giriş yetkisini aldıktan sonra paraları kendilerini aktarıyorlar.  Bu sırada bilgisayarlarına daha önceden sızılmış kurbanlar sahte “bakım” ekranını seyrederken dolandırıcılar transferi gerçekleşip kayboldukları söylenmiş.

FBI, kişi ve kuruluşların bloklama ve anti-virüs programlarını güncellemeleri gerektiğini söylerken. Sahtekarların acil durum hissi yaratarak kurbanların anlık korku ve endişelerinden yararlanarak hızlı aksiyon aldırmalarına sebep olduklarını belirtti.

Bu ocak ayında FBI yine farklı bir metot ile ilgili bildiri yayımlamıştı. Sahte ölüm tehditleri ile kurbanlarını bağışlamak şartıyla cüzdanlarına ulaşılmaya çalışıldığı söylenmişti.