200 Milyar Dolarlık UnitedHealth Grubu Blockzincirine İlk Girişini Yaptı

Amerikalı sağlık kuruluşu UniterHealth Grup’un 2 Nisan’daki açıklamasına göre bilgi depolama ve güncellemek için Blokzincir kullanmaya başlanacak.

Yeni eklenen taslakta,  holdinge bağlı alt şirket Optum yönecilerine göre Amerikan doktor rehberlerini çalışacakları diğer endüstri kuruluşlarına  % 50 daha ucuza, hatasız olarak temin edebilecekler.

Ek bildiride, sağlık sistemi datalarının bulunması ve elde edilmesi için endüstrinin yıllık yaklaşık 2,1 Milyar dolar harcamakta olduğu yazmakta. Örnek denemede, sağlık kuruluşları arasında blokzincir teknolojisinin bilgilerin kesinliği, genişletilmesi ve yayınlanması konusunu ne kadar başarılı olacağı test edildi.

2017 yılında Amerikanın en büyük 500 şirketleri sıralamasında 6. Sırada olan bu UniterHealth Grup, blokzincir konusunda çok büyük bir adım atmış oldu.

Firmanın, Blokzincir ile birlik olan ilk ulusal sağlık kuruluşu olduğunu belirten firma mühendisi Mike Jacobs, “ Sağlık kuruluşlerı genel olarak bu teknolojinin uygun kullanımını daha yeni yeni anlıyor” diye ekledi.

Hali hazırda, dünya çapında bir çok start-up, sağlık sektöründeki bazı problemlere blokzincir teknolojisiyle cevaplar aramaya başlamış durumdalar.